fbpx

Kaj so pasti toksične pozitivnosti

Coaching, Komunikacija in odnosi

Piše:Erika Križnar

Članek je bil objavljen v reviji ADMA, december 2023, pod naslovom: Kako prepoznati in premagati pasti toksične pozitivnosti

Znana misel: “fake it till you make itpretvarjaj se, dokler ti ne uspe. To v kontekstu čustev zveni – pretvarjaj se, da si srečen, dokler ne boš srečen, kar pa ne deluje. Če mislimo, da lahko lažemo drugim, svojemu telesu ne moremo lagati.

Današnja družba je nasičena s pozitivnostjo, socialna omrežja so polna fotografij “vedno srečnih ljudi”, ki predstavljajo svoje navidezno “popolno” življenje, kar nas sili, da sprejemamo vse z nasmehom na obrazu.

A ni vse zlato, kar se sveti, pot do avtentičnosti ni skovana z nasmeški, temveč z iskrenim soočanjem z vsemi našimi čustvi. Čustvena inteligenca igra ključno vlogo pri medsebojnih odnosih in samosprejemanju. Razumevanje in priznavanje svojih čustev ter čustev drugih je temelj zdravih odnosov in osebnostnega razvoja.

Nesprejemljivost občutkov in pomanjkanje resničnega sočutja

V današnjem svetu, ki spodbuja pozitivno razmišljanje, se včasih znajdemo v primežu tega, kar imenujemo “toksična pozitivnost”. Nanaša se na pretirano osredotočanje na pozitivne vidike dogodkov. Kljub dobrim nameram za ohranitev optimističnega pogleda, nagnjenost k pretiranemu poudarjanju pozitivnega pogleda na svet na račun zanikanja ali potlačevanja neprijetnih čustev in dogodkov lahko privede do hudih težav.

Prepričani so, da bi morali vedno ohranjati nasmeh na obrazu in se osredotočati na “dobre vibracije”. Ta pristop je zasnovan na ideji, da bi morali biti vedno srečni in zadovoljni, ne glede na okoliščine, na ideji pozitivnih afirmacij, s katerimi bo svet postal lepši. Pa ni tako preprosto. Toksično pozitivnost lahko nadomestimo tudi z izrazom lažna pozitivnost, saj je daleč od resničnih čustev, ki jih človek doživlja.

Ljudje imamo pogosto težavo iskreno odgovoriti, ko nas kdo vpraša kako si. Po navadi rečemo uredu, super sem, odlično in druge superlativne besede, kar avtomatično. Mislimo, da moramo biti dobro, uporabljamo instant odgovor, tudi kadar smo slabo, ker je tak odgovor nekako pričakovan v okolju in času kjer živimo.

Agilia_čustvena inteligenca_pretvarjanje_toksična pozitivnost

V življenju pa se srečujemo tudi z različnimi težavami pri sebi ali pri bližnjih kot so razne izgube, bolezni, nesreče, odpoved v službi, razhod ali razočaranje ljubljene osebe, stres ali depresija in tega ne upamo izraziti in ne znamo prisluhniti.

Če nisi dobro, je težko povedati in hkrati na drugi strani težko sprejeti odgovor nekoga, ki ni dobro.

Ne vemo, kaj bi s to informacijo počeli, kaj naj bi naredili, pa pogosto ni potrebno narediti nič drugega kot le to, da poslušamo človeka, mu damo možnost, da nam pove, kaj ga teži.

Naučeni smo, da je prav, da smo dobro in, da je potrebno druge usmerjati v pozitivno razmišljanje, ker (vemo), da to pomaga.

Pogosto dobimo ali pa dajemo instant pozitivne izjave, ki se sicer zdijo dobronamerne, vendar ne nudijo potrebne opore. Izjave, kot so: “Saj bo”, “vse se bo uredilo, boš videl-a”,  “lahko bi bilo še huje”, “poglej in razmišljaj pozitivno”, “je, kar je, poglej naprej, vse bo še dobro”…  nam ne dovolijo, da izrazimo svoje občutke in, da doživljamo svoja čustva, zato jih potlačimo.

Okolica pričakuje, da se hitro poberemo in nadaljujemo, četudi morda še nismo pripravljeni. Takšna sporočila in potlačena čustva nam dolgoročno lahko povzročijo veliko škodo.

Razumevanje, da čustva niso vedno preprosta, prijetna ali neprijetna, je ključno za izgradnjo bolj empatične in povezane družbe.

S čustveno inteligentnim pristopom se lahko naučimo sprejemati ljudi takšne kot so, in jim nuditi podporo, ko jo najbolj potrebujejo.

Spodbujajmo več sočutja in razumevanja, namesto da skušamo potlačiti čustva s “pozitivnimi” izjavami.

Agilia_sočutje in razumevanje_empatija

Namesto toksične pozitivnosti je čustvena inteligenca bolj koristen pristop. Čustvena inteligenca vključuje prepoznavanje in razumevanje lastnih čustev ter čustev družbe.

Pomembno je razvijati to inteligenco, ki omogoča sprejemanje vseh čustev, ne glede na to, ali so prijetna ali neprijetna. S tem lahko gradimo bolj zdrave odnose in se boljše razumemo sami sebe.

Vsak posameznik je edinstven in ima svojo lastno življenjsko zgodbo. Zato je nujno, da se izognemo sodbi in namesto tega izrazimo sočutje in razumevanje.

Namesto “Saj bo” je bolj primerno reči “Verjamem, da ti je hudo, normalno je, da te je prizadelo ali potrlo”, dajmo človeku potrditev njegovih čustev,  občutek, da je uredu/normalno, da čuti vse to, kar nam pove.

Primerno je, da ponudimo pomoč, če smo pripravljeni, da vprašamo, “kako ti lahko pomagam” ali, da preprosto povemo, “tukaj sem, če me boš potreboval-a sem ti pripravljen-a priskočiti na pomoč“.

Vsi imamo čustva, ta preprosto so del nas. Čustva predstavljajo pomemben del naše vsakdanje izkušnje in so neločljiv del človeškega bivanja.

Ključno je razumeti, da so vsa čustva, od veselja do žalosti, jeze,… enakovredna.

Vsako od njih je edinstven del našega notranjega sveta. Pogosto poimenujemo čustva s “pozitivna” in “negativna”, čeprav so le prijetna in manj prijetna. S tem ko jih označimo z “negativna”, dobijo negativni prizvok in postanejo neželena.

Agilia_čustva_toksična_emocije_pozitivni odnosi

Ker se mnogi osredotočajo na izražanje pozitivnih čustev, je ključno pravilno razumevanje in izražanje tudi tistih, ki niso vedno prijetna.

Izražanje čustev na avtentičen način je ključnega pomena za naše dobro počutje in tudi za vzpostavljanje pristnih povezav z drugimi.

Ko smo sposobni izraziti svoja čustva na način, ki je iskren in avtentičen, odpiramo pot k bolj pristnim odnosom.

Avtentično izražanje čustev zahteva razumevanje in sprejemanje lastnih občutkov ter sposobnost izražanja le-teh na način, ki je resničen in ne prilagojen okolici. To prav tako vključuje pravo mero ranljivosti, ki je bistvena za gradnjo močnih vezi med ljudmi.

Kako se spoprijeti s čustvi, ki so včasih boleča ali težka? Kako graditi našo čustveno inteligenco, da lahko izražamo sebe na način, ki je hkrati odprt, iskren in spoštljiv? Spoznanje in prepoznavanje toksične pozitivnosti sta prvi korak k temu, da se z njo soočimo. Toksična pozitivnost se lahko izrazi na različne načine in se lahko kaže v pretiranih, neprestanih spodbudah za pozitivne misli in ignoriranju realnih čustev, ki jih doživljamo. Ko prepoznamo te vzorce v vsakdanjih situacijah, se lahko bolje osredotočimo na naslednje:

Pomembno je razumeti, da ni nujno, da se počutimo vedno dobro. Nihče ni ves čas pozitiven in tudi negativna čustva so del človeške izkušnje. Zato je ključnega pomena sprejemanje vseh čustev brez obsojanja.

Prakticiranje iskrenosti in odprtosti o naših resničnih čustvih je korak k premagovanju toksične pozitivnosti. Sprejemanje in izražanje občutkov, tako pri sebi kot tudi v komunikaciji z drugimi, gradi bolj resnične in globlje odnose. Ključno je izogibanje etiketiranju čustev kot “dobrih” ali “slabih”. Vsako čustvo ima svojo vrednost in je pomembno za naše dobro počutje.

Razumevanje lastnih meja in postavljanje zdravih prioritet sta bistvenega pomena pri spopadanju s toksično pozitivnostjo. Da se znamo postaviti zase in prepoznati, kaj nam ustreza in kaj ne, da znamo reči “ne”, ko je to potrebno.

Agilia_pogovor_razumevanje_spoštljiva komunikacija

Uporaba tehnik sproščanja, meditacije ali druge oblike samopomoči lahko pomagajo pri obvladovanju stresa in boljšem spopadanju s čustvenimi izzivi.

Vadba čuječnosti nam pomaga postati bolj osredotočeni na svoja čustva, na naš odziv, na sedanji trenutek in s tem poveča tudi razumevanje drugih.

Zavest o pasteh toksične pozitivnosti, razvoj čustvene inteligence, spodbujanje sočutja in empatije postavljata temelje za ustvarjanje bolj zdravega in uravnoteženega življenja, za resnično povezovanje z drugimi in gradnjo bolj trdnih odnosov.

Iskreno soočanje s čustvi in sprejemanje raznolikosti čustev v nas samih ter drugih nas lahko vodi do izjemnih priložnosti za osebno rast. Zato je najpomembneje, da se zavemo, da naša moč izvira iz sprejemanja vseh čustev, ne samo tistih, ki se zdijo ‘pozitivna’.

To je pot k resnični modrosti in notranjemu ravnovesju. To je pot, ki gradi mostove med nami in drugimi, spodbuja razumevanje in izboljšuje kakovost našega vsakdana.

Želite to tematiko še poglobiti?

Za vašo organizacijo lahko izvedemo interno usposabljanje na temo: 

Skrb za počutje zaposlenih

Za več informacij o delavnici kliknite na to povezavo.

AGILIA_delavnica_postani kreator svojega življenja_skrb za počutje zaposlenih

Več naših prispevkov

Power Point predstavitev ob kateri nihče ne zeha

Če želite pripraviti PowerPoint predstavitev, ki bo resnično navdušila vaše občinstvo, morate upoštevati več ključnih vidikov. Pomembno je, da predstavitev ne vsebuje zgolj vsebine, ampak tudi pravilno strukturo in oblikovanje. Model 4MAT je odlično orodje, ki vam lahko pomaga doseči ta cilj.

Poleg 4MAT modela je pomemben uvod in zaključek. Le-ta je priložnost, da pustite trajen vtis na občinstvo. Lahko povzamete ključne točke, vključite navdihujoč citat ali postavite vprašanje za razmislek. Pomembno je, da se odzovete na potrebe in preference poslušalcev ter ustrezno prilagodite komunikacijo.

S pravilno uporabo modela 4MAT in ustrezno izvedenimi koraki lahko pripravite PowerPoint predstavitev, ki bo resnično navdušila in osvojila vaše občinstvo.

Preprečitev izgorelosti na delovnem mestu

Izgorelost na delovnem mestu je kompleksen problem, ki zahteva celostni pristop k reševanju. Viktor Frankl poudarja pomen skrbi za telesno, duševno in duhovno dobrobit posameznika. Izgorelost je tako individualen kot organizacijski problem, pri čemer organizacije lahko s premišljenimi strategijami zmanjšajo stres in izboljšajo dobrobit zaposlenih.

Razlike v doživljanju obremenitev med generacijami so pomembne, saj vsaka generacija doživlja pritiske in izzive na delovnem mestu drugače. Ključno je vzpostaviti podporno in razumevajoče delovno okolje ter spodbujati odprtost in sodelovanje med sodelavci.

Uravnotežen delovni ritem, jasno določene delovne ure ter redni odmiki med delom so ključni pri preprečevanju izgorelosti. Poleg tega so pomembni tudi programi za obvladovanje stresa in sprostitvene dejavnosti, ki zmanjšujejo občutke izgorelosti ter spodbujajo celostno dobrobit zaposlenih.

Nenehno izobraževanje in podpora zaposlenim pri obvladovanju stresa ter osebnem in profesionalnem razvoju so ključnega pomena za dolgoročno preprečevanje izgorelosti na delovnem mestu. Z ustrezno podporo in strategijami lahko organizacije izboljšajo delovno okolje ter zagotovijo boljše počutje in uspešnost zaposlenih.

Kaj so pasti toksične pozitivnosti

Kakšne so pasti toksične pozitivnosti, pomen čustvene inteligence ter avtentičnega izražanja čustev. Družba spodbuja pozitivno razmišljanje, kar včasih vodi v zanikanje ali potlačevanje neprijetnih čustev, kar na nas slabo vpliva. Zavedajmo se pomena sočutja in empatije, kako lahko razvijanje čustvene inteligence pomaga graditi bolj zdrave odnose. Premagajmo toksično pozitivnost v vsakdanjem življenju z ohranjanjem zdravega ravnovesja, odkritim pogovorom o čustvih, postavljanjem meja in z uporabo orodij za samopomoč. Resnična moč je v sprejemanju vseh čustev, ne le tistih, ki se zdijo ‘pozitivna’, kar vodi do notranjega ravnovesja in izboljšanja kakovosti življenja.

Ključ do osebne rasti: notranja moč in motivacija

Spreminjanje negativnih vzorcev in aktiviranje pozitivnih miselnih navad se da priučiti. Omogočajo nam premagovanje udobne cone. Samomotivacija je ključna za osebno rast in trajno srečo.